Istoricul clubului

1930: Fondarea clubului Rotary Brasov

1947: Desfiintarea clubului Rotary Brasov

1995: Reinfiintarea clubului Rotary Brasov. Acordarea Cartei de catre Patrice Waller, Guvernatorul Districtului 1660 Franta (1995/1996)

1996: Prima actiune semnificativa: derularea unui Matching Grant cu Rotary Club Haarenkapsel, Olanda, in valoare de 10.000 USD reprezentand ajutoare materiale pentru Spitalul Judetean Brasov.
Colecta de fonduri, prin contacte personale, pentru cumpararea unei masini de spalat rufe pentru Azilul de Batrani Brasov.

1997: Activitatile Clubului si Matching Grant-urile s-au dezvoltat semnificativ.

• Matching Grant cu Cluburi Rotary din Franta (Book Mobil pentru Biblioteca Judeteana), Germania, Anglia (echipament pentru Leaganul de copii din Str. Apullum)
  • Ajutor pentru Centrul Social si Medical Cristiana
  • Ajutor pentru cei batrani sau saraci – spitalizare, operatii etc.
  • Premii si cadouri pentru “olimpicii” care au castigat medalii la chimie, filosofie, literatura, matematica etc.
  • Daruri pentru studenti la muzica si arte plastice
  • Participari la programul Rotary International Youth Exchange